Domain
Domain vagy tartománynév megválasztása nagyon fontos egy új honlap elindításakor. Alapvető választási szempont a könnyen megjegyezhetőség a leendő látogatók számára. Nagyobb látogatottságot érhetünk el, ha egy rövid címet választunk, mivel azt könnyebb megjegyezni. Lehetőség szerint a kiválasztott webcím írás- és kiejtési módja egyezzen meg. Kerülni kell a kötőjeles tartománynév választását is.
Domain név a számítógépek azonosítására szolgáló névtartomány. A domain név egy adott weboldal elérési címe. Egy domain egy webhelyhez tartozik (átirányítások nélkül). Ezt regisztráció útján lehet megszerezni, amennyiben még nem foglalta le valaki. Választásnál fontos szempont, hogy könnyen megjegyezhető legyen és írja le a tevékenységünket. Mi segítünk kiválasztani a tartomány nevet és elvégezzük a regisztrálást.
Domain ellenőrző
(példa: domainnév.hu)
Domainnév
A domainnév vagy tartománynév a számítógépek (kiszolgálók) azonosítására szolgáló névtartomány. Az internetre csatlakozó összes számítógépnek egyedi azonosítója, ún. IP-címe van, ami hasonló a személyi igazolvány számunkhoz. A számítógépek közötti kommunikáció (adatátvitel) ezen címek között zajlik. A doménnevek valójában ezen nehezen megjegyezhető IP-címeket teszik könnyen megjegyezhetővé, egyben egyedivé. A legfelsőbb szintű doménnevek – végződésük alapján – alapvetően két nagy csoportba oszthatók: nemzetközi fődomének és nemzeti domének. A nemzetközi fődomének (Top Level domain – legfelső szintű tartomány) közé tartozik például a .com (kereskedelmi tevékenységet jelöl), a .net (hálózatot – network-öt jelöl) vagy épp a .org (szervezet) kiterjesztésű doménvégződések. A nemzeti domének végződései egy-egy ország nevéből képzett rövidítések (az ISO 3166-1 szabvány szerint), például: .hu – Magyarország, .at – Ausztria, .de – Németország, .fr – Franciaország, .jp – Japán.
Tartománynév
A tartománynév speciális alkalmazások (DNS – névszerverek) tartják számon és böngészés alkalmával azonosítják, párosítják a hozzá tartozó IP-címmel. Amennyiben a domén mögött világhálós tartalom (honlap) van, a doménhez tartozó, tárhelyen lévő kezdőlapot (index.html vagy index.php stb.) a szerver kiszolgálója elküldi a világháló segítségével a böngésző számítógépére és a honlap megjelenik a monitoron.
A domain regisztráció lépései az alábbiak
1. A választott név foglaltságának ellenőrzése
2. A regisztrátor kiválasztása
3. Domainregisztrációs és karbantartási szerződés megkötése a választott regisztrátorral
4. Díjfizetés
5. Nyilatkozatok elfogadása
– Nyilatkozatok okirat alapú domain igénylés esetén
– Nyilatkozatok megerősítő eljárás alapú domain igénylés esetén
6. Technikai ellenőrzés
7. A Domainregisztrációs Szabályzat egyéb feltételeinek ellenőrzése
8. A domain feltételes használatba adása
9. Delegálás, azaz végleges használatba adás
A Nyilvántartó kétféle domain listát tesz közzé nyilvánosan
- Az új domain igénylések listáját, és
- A törlés előtti parkolásban lévő domainek listáját
Felhasznált forrás: Wikipédia, „A tartománynév” (2021.04.18.)